Version:1.0 StartHTML:0000000157 EndHTML:0000004849 StartFragment:0000000490 EndFragment:0000004830

Blizny obejmują większości z nas. Wykształcają się po niegłębokich uszkodzeniach i znikają bez pozostawienia po sobie fragmentu. Ciągną w dodatku też takie, które przeganiają nam sen z powiek, budując komplikacje estetyczne, a choćby i zdrowotne.
W przedmowie warto omówić precyzyjnie z jakimi kategoriami blizn mamy do czynienia. Ze względu na ich charakter odróżniamy trzy wersje. Pierwszym z nich są blizny przerostowe, oznaczane w inny sposób hipertroficznymi. Ich początki na ogół określone jest przedłużającym się przebiegiem gojenia czyli w wyniku infekcji. Blizny takiego rodzaju są czerwone, pogrubiałe, wyrastają ponad poziom skóry, ponadto utrzymujące się w obszaże rany. Wraz z upływem czasu potrafi dojść do ich wolnego ustępowania. Drugim wariantem blizn są keloidy, czyli bliznowce. Są to zmiany przypominające guzy, które stworzone są z tkanki łącznej włóknistej. W odwrotności do blizn przerostowych, omawianych powyżej, wychodzą poza obszar rany początkowej. Zwłaszcza ważną cechą tego rodzaju blizn jest fakt, iż nie poddają się pechowo samodzielnej redukcji wraz z upływającym czasem. Keloidy w większości wypadków mają chaotyczny kształty oraz czerwoną lub fioletową barwę. Ich tworzenie związane jest z specyficznymi uwarunkowaniami do zbyt nadmiarnego wyrabiania włókien tkanki łącznej. Ostatnim wariantem blizn są blizny atroficzne, oznaczane zanikowymi. Te blizny cechują się najczęściej okrągłym kształtem. W związku z tym, że leżą pod poziomu skóry, formą przypominają miejscowe zagłębienie. Powstają zwykle w wyniku przebiegu trądziku albo odbytej ospy wietrznej. Do grona blizn zanikowych wliczane są dodatkowo rozstępy.
Powstawanie się blizn jest normalnym rozwojem gojenia się traknki po różnego typu ranach przerywających ciągłość traknki. Uszkodzona skóra zamieniana jest tkanką łączną, a pokazane zabliźnianie się urazu odbywa się na przestrzeni 4 stopni. Faza 1 jest stopniem zapalnym, jaki posiada rozpoczęcie w chwili gojenia. W okresie od 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia, a naczynia włosowate stają się w wyższym stopniu przepuszczalne. Rana zostaje wypełniona skrzepem krwi, który jest biologicznym opatrunkiem i osłania ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Rezultatem fazy zapalnej jest ograniczona faza zapalna. W tym etapie rana oczyszcza się. Do rany rozpoczynają wchodzić naczynia krwionośne, utrzymuje się to około siedmiu dni. W trzeciej fazie rozpoczyna się czas gojenia. Produkowany kolagen pełni rolę wspierania powstającej blizny. Występuje trwałość pomiędzy ilością produkowanego kolagenu, a tym, który ulega rozkładowi i usunięciu. Zwłaszcza ważne jest aby pamiętać o okresowym oczyszczaniu rany i dezynfekcji, ze względu na fakt że czynności te zaniżają niebezpieczeństwo pozostawania blizn. Końcową fazą w gojeniu się blizn jest okres przebudowy. Jest to długotrwały etap, który umie trwać od paru miesięcy, nawet do kilku lat.
Na kompleksowy wygląd blizny ma działanie krocie okoliczności. Nadzwyczaj istotne są odmiany urazu, oznacza to wychwycenie czy powstały z przyczyny zranienia, oparzenia, bądź cięcia chirurgicznego. Na ostateczny wygląd zewnętrzny blizny ma wpływ dodatkowo fakt w jakim punkcie na ciele się znajduje oraz osobiste cechy organizmu, do których zaliczamy predyspozycja do bliznowacenia. wszystkie blizny w cyklu swojej świeżości wyróżniają się różowym kolorem, jednoczesnie wraz z upływem czasu bieleją i przybierają perłową barwę. w żadnym razie niestety nie wracają do naturalnego koloru cery. spowodowane jest to brakiem pigmentu w tkankach blizny. Także blizny skórne pozbawione są wszelkich przydatków skórnych jakimi są włosy, gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe.


Powinniśmy niezapominać, że decydujący wygląd zewnętrzny blizny łączy się w wielkim stopniu od naszej precyzyjności w jej pielęgnacji. poza używania kremów i maści niewłaściwe jest szarpanie strupków, które stworzone są w trakcie gojenia się rany. Strupki w czasie trwania gojenia same odrywają się, a ich skubanie jest w stanie spowodować do nieoczekiwanej infekcji oraz pomnożenia się blizny. Po procedurach w strefie brzucha lub cesarskim cięciu trzeba troszczyć się o utrzymanie wagi. Nadmierny powiększenie tkanki tłuszczowej spowoduje rozciągniecie skóry, a wraz z tym blizny, która będzie większa, o ile rana jest usytuowana na miejscach zagrożonych zwiększonym tarciem (np. na kolanie, łokciu) należy zredukować zginanie łokcia lub kolana aby nie doprowadzać do porozrywania się blizny. Przez co najmniej rok blizna powinna być strzeżona przed promieniami słonecznymi. ubytek osłony kremami z filtrem lub osłaniania blizny odzieżą może sprowadzić do przerostów, towarzyszyć może dokuczliwe swędzenie, ból i pieczenie.
Blizna eksponowana na promieniowanie słoneczne jest w stanie właśnie stać się dużo ciemniejsza co nadto ją uwydatni.

Blizny jako naturalny proces gojenia się ran potrafią przysporzyć się do doświadczania bólu nie tylko fizycznego ale także psychicznego. często świadczone są techniki plastyczne i chirurgiczne w celu usunięcia blizn. Są za to bolesne i inwazyjne. Niosą za sobą zagrożenie powikłań, z drugiej strony nie są koniecznością i najlepszym rozwiązaniem na uwolnienie się tych brzydkich zmian.

W Lublinie usuwanie blizn za pomocą lasera Emerge TM proponuje salon kosmetyczny Laser Look. Laser Emerge TM pochodzi z grona laserów frakcyjnych. dopuszczalny jest do zabiegów redukujących zmarszczki, a także jakichkolwiek zmian skórnych wywołanych procesem starzenia. hamuje poszerzone ujścia gruczołów łojowych, zmienność tekstury skóry, powierzchniowe zmiany pigmentowe, rozstępy oraz przede wszystkim pomaga wyeliminować blizny. z wykorzystaniem niemu możliwe jest pozbycie się okropnych blizn bez obowiązku wizyty u chirurga. uważa się go więc za cudowną alternatywę dla najróżniejszych technologii przełamywania zmiany skórne. Zaczerwieniona skóra i opuchlizna w polu procedury spowalnia się do zera w ciągu od 24 do 48 godzin. Pomimo to nie jest przymusowa rezygnacja z standardowych obowiązków i aktywności. poza tym laser na blizny Emerge TM jest całkiem sprawdzony dla organizmu pacjenta i nie powoduje niepożądanych problemów. wywołuje światła laserowe, które nie obejmują całej powierzchni tkanki poddawanej zabiegów, a jedynie pewną jej część w wersji punktów. Jego złożoność i uniwersalność umożliwia ujędrnienie i napięcie skóry, przez odbudowę oraz produkowanie przez fibroblasty świeżych włókien kolagenowych i elastynowych. warto zaznaczyć, że laser ten jest proponowany do zabiegów, które nie potrzebują okresu rekonwalescencji, rzeczywisty jej okres jest niesłychanie krótki. Jest to jedno z najbardziej niezawodnych rozwiązań dzięki czemu możliwa jest walka z bliznami różnego pochodzenia. Ilość zabiegów koniecznych do zlikwidowania nieoczekiwanej blizny jest zależna od jej rozmiaru. Pierwsze następstwa można ujrzeć już następnego dnia, a pełne owoce zabiegu dostaje się nawet po 3 miesiącach, po okresie czasu gdy skóra zostanie przebudowana i zagojona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *