Version:1.0 StartHTML:0000000157 EndHTML:0000004813 StartFragment:0000000490 EndFragment:0000004794

Blizny odnoszą się do większości z nas. Wytwarzają się po słabych zranieniach i znikają bez pozostawienia po sobie pamiątki. Są do tego też takie, które zganiają nam sen z powiek, tworząc utrapienia estetyczne, a nawet zdrowotne.
W przedmowie należy omówić dokładnie z jakimi rodzajami blizn mamy do czynienia. Ze względu na ich charakter wyodrębniamy trzy rodzaje. Pierwszym z nich są blizny przerostowe, zwane inaczej hipertroficznymi. Ich powstanie zazwyczaj uwarunkowane jest przeciągającym się przebiegiem gojenia innymi słowy w wyniku infekcji. Blizny tego typu są czerwone, pogrubiałe, wychodzą więcej niż poziom skóry, pomimo tego utrzymujące się w liniach rany. Wraz z mijaniem czasu może dojść do ich wolnego znikania. Drugim rodzajem blizn są keloidy, innym sposobem bliznowce. Są to zmiany przypominające guzy, które stworzone są z tkanki łącznej włóknistej. W przeciwieństwie do blizn przerostowych, przytoczonych powyżej, wychodzą poza obręby rany początkowej. Bardzo ważną cechą takiego typu blizn jest fakt, iż nie ulegają na nieszczęście samoistnej regresji wraz z upływającym czasem. Keloidy zwykle mają nierówny kształty oraz czerwoną lub fioletową barwę. Ich tworzenie związane jest z odrębnymi okolicznościami do zbyt nadmiarnego produkowania włókien tkanki łącznej. Ostatnim odmianą blizn są blizny atroficzne, oznaczane zanikowymi. Te blizny charakteryzują się zwykle okrągłym kształtem. W związku z tym, że leżą poniżej poziomu skóry, formą przypominają miejscowe zagłębienie. Tworzą się zazwyczaj w wyniku przebiegu trądziku lub przebytej ospy wietrznej. Do gromady blizn zanikowych wliczane są ponadto rozstępy.
Tworzenie się blizn jest oczywistym przebiegiem gojenia się ciała po różnego typu zranieniach przerywających ciągłość skóry. Uszkodzona skóra zamieniana jest tkanką łączną, a zabliźnianie się urazu odbywa się na przestrzeni 4 stopni. Faza 1 jest stopniem zapalnym, jaki ma start w chwili gojenia. W okresie czasu od 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia, a naczynia włosowate stają się z większym natężeniem przepuszczalne. Rana zostaje wypełniona skrzepem krwi, który jest doskonałym opatrunkiem i ochrania ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Konsekwencją fazy zapalnej jest ograniczona faza zapalna. W tym etapie rana oczyszcza się. Do rany zaczynają wdzierać się naczynia krwionośne, utrzymuje się to mniej więcej siedmiu dni. W trzeciej fazie zaczyna się okres gojenia. Generowany kolagen pełni rolę wspierania tworzącej blizny. Występuje zrównoważona postawa wśród ilością produkowanego kolagenu, a tym, który ulega rozkładowi i usunięciu. Nadzwyczaj ważne jest żeby pamiętać o systematycznym myciu rany i dezynfekcji, dlatego że czynności te zmniejszają groźbę pozostawania blizn. Końcową fazą w gojeniu się blizn jest okres przebudowy. Jest to długookresowy etap, który potrafi trwać od kilku miesięcy, nawet do kilku lat.
Na generalny wygląd blizny ma funkcjonowanie masa bodzców. Bardzo istotne są odmiany urazu, to znaczy wychwycenie czy powstały przez zranienia, oparzenia, lub cięcia chirurgicznego. Na ostateczny charakter blizny ma wpływ niemniej jednak zjawisko w jakim polu na ciele się znajduje oraz indywidualne cechy organizmu, do których zaliczamy tendencja do bliznowacenia. wszystkie blizny w trakcie swojej świeżości charakteryzują się różowym kolorem, ponadto wraz z mijaniem czasu bieleją i przybierają perłową barwę. w żadnym razie niestety nie powracają do zdrowego koloru skóry. spowodowane jest to ubytkiem pigmentu w tkankach blizny. Na dodatek blizny skórne pozbawione są wszelkich przydatków skórnych jakimi są włosy, gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe.

Musimy miec na uwadze to, że powierzchowny postać blizny łączy się w wielkim stopniu od naszej staranności w jej pielęgnacji. poza korzystania z kremów i maści nienależyte jest skubanie strupków, które wybudowane są w czasie trwania gojenia się rany. Strupki w cyklu gojenia same odrywają się, a ich obrywanie potrafi wywołać do niepożdanej infekcji oraz rozszeżenia się blizny. Po procedurach w sąsiedztwie brzucha lub cesarskim cięciu należy zabiegać o kontrolowanie wagi. Zawyżony pomnożenie tkanki tłuszczowej sprawi rozszerzenie skóry, a wraz z tym blizny, która będzie większa, jeżeli rana jest usytuowana na obszarach zagrożonych zwiększonym napięciem (np. na kolanie, łokciu) wypada ograniczyć zginanie łokcia lub kolana aby nie doprowadzać do porozrywania się blizny. Przez co najmniej rok blizna musi być osłaniana przed promieniami słonecznymi. nieobecność zasłony kremami z filtrem lub okrywania blizny garderobą potrafi przyczynić się do przerostów, towarzyszyć może dokuczliwe swędzenie, ból i pieczenie.
Blizna wystawiana na promieniowanie słoneczne może na złość stać się dużo ciemniejsza co natomiast ją zaznaczy.

Blizny jako najważniejszy proces gojenia się ran są w stanie wpłynąć się do czucia bólu nie tylko fizycznego ale także psychicznego. niejednokrotnie proponowane są procedury plastyczne i chirurgiczne w zamiarze usunięcia blizn. Są jak mówią bolesne i inwazyjne. Niosą za sobą zagrożenie powikłań, jednakże nie są koniecznością i ostatecznym sposobem na pozbycie się tych nieładnych zmian.

W Lublinie usuwanie blizn za pomocą lasera Emerge TM udziela gabinet medyczny Laser Look. Laser Emerge TM wywodzi się z grona laserów frakcyjnych. dopasowany jest do zabiegów usuwających zmarszczki, a także jakichkolwiek zmian skórnych spowodowanych przebiegiem starzenia. spowalnia poszerzone ujścia gruczołów łojowych, zmienność tekstury cery, powierzchniowe zmiany pigmentowe, rozstępy oraz przede wszystkim pomaga usuwać blizny. za pośrednictwem niemu możliwe jest pozbycie się szpetnych blizn bez obowiązku odwiedzić u chirurga. uważa się go więc za wyborną alternatywę dla niektórych sposobów pokonywania zmiany skórne. Zaczerwieniona skóra i opuchlizna w punkcie zabiegu spowalnia się do zera w ciągu od 24 do 48 godzin. Mimo to nie jest konieczna rezygnacja z zwyczajnych obowiązków i aktywności. prócz tego laser na blizny Emerge TM jest całkowicie bezpieczny dla organizmu pacjenta i nie czyni niepożądanych problemów. wywołuje wiązki laserowe, które nie dotyczą całej powierzchni tkanki poddawanej terapii, a jedynie pewną jej część w wersji punktów. Jego kompleksowość i uniwersalność ułatwia ujędrnienie i napięcie skóry, przez odbudowę oraz produkcję przez fibroblasty świeżych włókien kolagenowych i elastynowych. wskazane jest naznaczyć, że laser ten jest przeznaczony do zabiegów, które nie wymagają okresu rekonwalescencji, faktyczny jej okres jest znacząco krótki. Jest to jedno z najbardziej wypróbowanych rozwiązań dzięki czemu możliwa jest walka z bliznami różnego pochodzenia. Ilość zabiegów koniecznych do zlikwidowania nieoczekiwanej blizny jest zależna od jej wielkości. Pierwsze efekty można odnotować już następnego dnia, a pełne owoce zabiegu dostaje się nawet po 3 miesiącach, po okresie czasu gdy skóra zostanie przebudowana i zagojona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *